Miks just Copyleft?

 GNU GPL (GNU General Public License) loodud Richard Stallmaniga 1989.aastal, annab kasutajatele õigust vabalt kasutada, muuta, arendada ja jagada tarkvara.

Richard Stallman ütles:

"Iga otsus, mida teeb inimene pärineb tema eluväärtustest ja eesmärkidest. Inimestel eesmärgid ja eluväärtused erinevad; kuulsus, kasu, armastus, ellujäämine, meelelahutus, vabadus - need on mõned eesmärgid, mis võiksid olla heal inimesel. Kui eesmärk on aidata teist, mitte ainult end, me nimetame seda idealismiks."

Siin on juba kõik öeldud. Kui inimene tahab teenida raha või saada kuulsamaks tänu oma tööd, siis copuleft litsens ei ole tema jaoks prioriteetne ja ta pigem valib autoriõigust, ehk copyright. Kui arendaja põhieesmärk on just arendus ja teadmiste vabadus, või ta tahab aidata teist siis appi tuleb GNU GPL.

"Aga miks just copyleft?" - te võite küsida. Miks autor ei või oma õigustest loobuda ja teha oma tööd avalikuks omandiks (Public Domain), siis kõik saaksid vabalt seda kasutada. Jah, selline võimalus on, aga siis tekkib probleem. Koos kasutamise vabadusega tuleb ka õigus muuta ja pärast piirata kasutamis õigust. FSF (Free Software Foundation) eesmärk oli sellise meetodi arendus, et kaitsta inimeste tarkvara kasutamise ja jagamise õigust ja vabadust.

Näiteks, kui mina kirjutaks teksti töötlemise programmi, ja teeks seda avalikuks ilma GPL; keegi teine võiks tulla, lisada "paksendatud kirja", ja siis juba tema oleks uue versiooni autor ja tal oleks auriõigus piirata kasutamist.

Nii see on. Kui on eesmärk arendada ja muuta meie maailma paremaks, teha teiste inimeste elu lihtsamaks, huvitamaks, siis copyleft on abi.













Kasutatud Allikad:
  • "Copyleft: Pragmatic Idealism" Richard Stallman
  • https://www.gnu.org/licenses/licenses.en.html
  • https://creativecommons.org/
  • "Welcome to Public Domain" Rich Stim

Comments

Popular posts from this blog

Kõnetuvastus ja PyCharm

I am Proffi, IT Proffi.